

Gróf Drakula
Gróf Drakula je rozhodne najznámejším upírom v dejinách ľudstva.
O pravdivosti tohto tvrdenia sa vedú dlhé diskusie. Moderná veda tvrdo odsudzuje existenciu upírov, či iných 'nadprirodzených' tvorov.
Avšak jedno je isté. Gróf Drákula, alebo vlastným menom Vlad Tapes, bol za svojho života nesmierne krutý a brutálny...


Drakula


Slovo Tepes znamená vo voľnom preklade "napichujúci". Vlad dostal toto pomenovanie kvôli svojej krutosti akými spôsobmi trýznil a popravoval tureckých vojakov. Mal sklony k potrestaniu obetí takým spôsobom, že ich nechal napichnutých na kôl a verejne vystavených po celej krajine, pre odstrašenie svojich nepriateľov, ale aj pre udržanie rešpektu.
Bola to metóda veľmi bolestivá a pomalá. K obom nohám obete sa priviazali kone, ktoré postupne ťahali človeka smerom na naolejovaný kôl, ktorý nesmel byť príliš ostrý, aby to išlo ťažšie a bolo bolestivejšie. Spravidla vnikol kôl do tela cez zadok a kone ťahali obeť až kým kôl vyšiel cez ústa. Záznamy ukazujú, že obete boli často prepichnuté tak, aby viseli hlavou dolu.
Tepes zvykol často prepichnuté telá vystaviť v meste alebo za mestom, usporiadané do rôznych geometrických obrazcov. Výška kolu, na ktorom boli obete napichnuté bola úmerná jeho vojenskej hodnosti. Čím vyššiu hodnosť obeť mala, tým vyšší bol aj kôl. Telá ostali ponapichované aj niekoľko mesiacov, až kým sa začali rozkladať. Počas jeho vlády zomrelo týmto spôsobom takmer 100 000 ľudí.
Napichovanie bolo jednou z Tepesovych najobľúbenejších metód, zvykol si nechať pri nich prestrieť stôl a obklopený kolmi so stonajúcimi obeťami si vychutnával jedlo. Medzi jeho ďalšie metódy patrilo napr. nabíjanie klincov do hlavy, orezávanie končatín, odrezanie nosa a uší, skalpovanie alebo upálenie za živa. Tepesovej krutosti neunikol nikto. Jeho obeťami boli aj ženy, deti, roľníci, veľvyslanci a obchodníci. Vlad totiž trval na tom, aby bol jeho ľud pracovitý a poctivý. Obchodníci, ktorí okrádali svojich zákazníkov neunikli jeho hnevu.
Počas jeho života sa začalo šepkať, že obľubuje krv, rád sa na ňu pozerá a dokonca sa vraj v krvi kúpe. Postupom času sa začala v mestečku šíriť panika. Neprestávala ani po Tepesovej smrti. Mnohí sú presvedčení, že aj napriek tomu, že je mŕtvy, vídajú ho po nociach prechádzať sa ulicami Tigrovista. Nosieva dlhý čierny plášť a na ruke má prsteň s červeným drahokamom - údajne presne ten, ktorý Tepes nosieval počas svojho života.
V roku 1476 bol zavraždený. V roku 1931 otvorili jeho hrobku a našli v nej len zvieracie kosti a staré rumunské nádoby. Rumunskí historici sú naďalej presvedčení, že sú na tom mieste v Snagovskom kláštore v hrobe pred oltárom, lenže hlbšie. Nájdený horný hrob mal odvrátiť pozornosť vykrádačom hrobov od toho pod ním s pozostatkami Draculu. Ďalšou možnosťou je neoznačený hrob neďaleko kaplnky, kde okrem ľudských kostí boli nájdené útržky červenej hodvábnej látky a šperky s Drakulovým znakom.
Pre mnohých známou postavou považovanou za upíra je Dracula. Vlastný menom
Vlad Ţepeş (čítaj cepeš) *1431 +1476, vládol v oblasti nazývanej Valašsko na Balkáne v polovici 15. storočia. Bol známy aj pod menami Vlad III alebo Vlad Dracula.
Kráľ Žigmund, ktorý sa stal rímskym cisárom v roku 1410 založil tajný spolok pod názvom "the order of dragon" (rád draka), ktorý mal za úlohu ochraňovať kresťanské pamiatky a cirkev ako takú pred nájazdmi Turkov. V roku 1431 bol do tohoto spolku prijatý aj Vlad II, otec Vlada Tepesa. Od týchto čias začal vo svojom erbe zobrazovať aj symbol draka. Slovo drak je rumunsky "Drac". Slovo "ula" znamená syn, takže "Dracula" znamená v preklade "Dračí syn". Podľa tohto výkladu sa Vlad III stal Vlad Dracula, foneticky rumunsky Drãculea.
Pre Rumunov je Vlad Tepes skutočným hrdinom, pretože bojoval proti Turkom, a oslobodil Rumunsko od ich nadvlády.
No pre ostatných ľudí to je psychicky narušená osoba. Už v detstve chytal myši a potkany, zvliekol ich z koše, lámal im nohy a následne ešte zaživa nabodával a vychutnával si ich trápenie.