top of page

Príbehy

Upíri, nemŕtve prízraky.

Príbehy o upíroch a nemŕtvych stvoreniach noci, bažiacich po krvi majú korene už v počiatkoch kresťanstva. Bola to práve Lilith, prvá družka Adama, ktorá Eve pošepkala o ovocí zo zakázaného ovocia. A rovnako to bola Lilith, kto naučil Kaina využívať krv pri mágii...

Tu je pár príbehov z histórie upírov.

NAJZNÁMEJŠÍ UPÍR ZO VŠETKÝCH BOL

Antedeluviáni a Klany

Mier však nemal dlhodobé trvanie. Kainovi potomkovia bojovali o priazeň svojho otca a smrteľníci začali byť v ich sporoch používaní ako figúrky. Nakoniec bolo zničené aj

Prvé mesto - niektorí tvrdia, že to bola prírodná katastrofa. Iní, že skaza bola spôsobená kúzlami, ktoré zoslal jeden z pomstychtivých potomkov. Kain opustil svoj rod a od tej doby o ňom nikto nepočul. I traja upíri druhej generácie sa stali iba postavami z legiend. Ale 13 Kainových vnukov, zbavených vlády pevnej ruky, začalo úplne bez obmedzenia vytvárať Potomkov. Títo 13-ti upíri boli neskôr nazvaní Antedeluviáni. Ich potomkovia, stvorení ako obraz svojich Otcov, zdedili ich vlastnosti. Tak vznikli klany.
 

Kain za prvej noci

Ako vravia povesti, praotcom ich druhu bol Kain, prvý vrah medzi ľuďmi. Pre svoj zločin bol Kain prekliaty Bohom a stal sa z neho upír (Kniha Genesis kap. 4). Vyhnaný zo spoločnosti svojich druhov žil Kain na okraji ľudskej civilizácie, bál sa Slnka a zužoval ho hlad po krvi. Vo svojej samote stretol mocnú čarodejnicu menom Lilith, ktorá bola prvou manželkou Adama. Lilith naučila Kaina používať krv ako prostriedok mocnej mágie (niektorí heretici dokonca tvrdia, že prvým upírom bola Lilith a nie Kain). Lilith naučila Kaina mnohému, napríklad spôsob, ako vytvoriť ďalších svojho druhu.

Klany sa rozišli po celom svete, rozsievajúc nepokoj a utrpenie. I keď každá ďalšia generácia upírov bola slabšia, ako tá predchádzajúca (čím je generácia vzdialenejšia od Kaina, tým sú slabší - ich krv je redšia), mladšie generácie vyrovnávali nedostatok síl svojím počtom.

Druhá generácia a Prvé mesto

Kain spočiatku odmietal vytvárať potomkov, považoval za nesprávne zanášať svet ďalšími svojho druhu. Ale osamelosť ho premohla a vytvoril troch ďalších, jemu podobných. Títo traja vytvorili trinásť ďalších, ktorí sa vydali medzi ľudí po celom svete, bezstarostne sa z nich kŕmili a používali smrteľníkov ako bábky v sporoch proti svojim súrodencom. Kain, rozzúrený týmto správaním, zakázal vytvárať ďalšie Deti. Zvolal k sebe svojich potomkov a potomkov svojich potomkov a vybudoval veľké mesto - prvé mesto na svete svojho druhu. Tu spolu žili upíri a ľudia v mieri - mesto Enoch.

Temné casy

Upíri a ich príbehy

Prvými kto už pred piatimi tisícročiami verili v kult vampírov boli Sumeri, poznali príšeru menom Ekimmunu. Aj keď v tomto prípade sa nejednalo ešte o klasického upíra. Tento démon povstával z hrobov ľudí, ktorí boli zavraždení a vteľoval sa do žijúcich osôb, aby sa z vnútra živil ich životnou energiou. Bolo možné ho vypudiť iba prostredníctvom očistného rituálu, pri ktorom sa používal oheň a voda. Ekimmunu je tak v podstate prvý energetický upír v histórii ľudstva. A tu sa dostávame k veľmi dôležitému pojmu energetický vampirizmus.

 

Rozlišujeme energetický a fyzický vampirizmus (poznáme ešte vampirizmus astrálny)

  • Psychický alebo energetický vampirizmus je v podstate živenie sa cudzou energiou, ide o "sanie" životnej energie na úkor inej osoby, u ktorej dochádza časom k nezáujmu o okolitý svet, chradnutiu a v niektorých prípadoch končí i smrťou v dôsledku celkového vyčerpania organizmu.

AKO TO ZAČALO...?​
Ekimmunu bol jeden z prvých, ale podobná bytosť sa objavila aj v starovekej Číne. Tentokrát už ale na scénu vstúpil skutočný upír. Volal sa Čiang-ši a živil sa ľudskou krvou. Jedným z prostriedkov obrany proti tomuto vampírovi bol cesnak a to je zároveň aj prvý historický doklad o používaní tohto ochranného prostriedku proti upírom.
Približne v rovnakej dobe sa objavuje v Indii ďalší vampír Rakšasis. Napádal ľudí a živil sa ich pečeňou.
K vampirizmu nemala ďaleko ani samotná bohyňa Kálí, ktorá pila ľudskú krv a s obľubou sa v nej kúpala, aby si zachovala životnú silu a večnú krásu.
Ďaľší vampír sa objavuje v Malajzii, ktorý povstával z detí, ktoré zomreli pri pôrode. A nemôžeme obísť ani severnú Ameriku kde sa na krídlach smrti objavuje démonický motýľ Itzpapalotl, ktorý začal napádať ľudí a živiť sa ich krvou.


Tak sa začali do podvedomia svetových národov viditeľne vkrádať temné bytosti zvané
vampíri.
Veľmi rozšíreným názorom je, že vampirizmus vznikol u starých
Slovanov a to možno i preto, že práve z tohto obdobia sa dochovalo množstvo legiend, povier a príbehov o vampirizme. Obdobím výrazne poznačeným vampirizmom bol stredovek.
Stredovek ruka v ruke s inkvíziciou sa stal pre vampirizmus živnou pôdou. Inkvízicia kruto trestrala všetky náznaky kacírstva a inakosti.
Mágovia, gnostici a čarodeji boli nevítaní a tvrdo potláčaní. Viera v čokoľvek iné ako v kresťanskú vieru bola potláčaná, no vo svojej podstate to malo opačný efekt ako páni inkvizítori zamýšľali.
Kult čarodejov presedlal do protiútoku a ako bola viera v tajomno silná, stala sa ešte silnejšou. Vznikali tajné rády a spoločnosti vyzívajúce pohanské božstvá a modly. Ak by sme si však mysleli, že tento fenomén spadal iba do praktík jednoduchého ľudu boli by sme na omyle. Kult
mágov, okultných filozofov a ezoterických spoločností sa stal obľúbenou aktivitou hlavne u šľachty a znudených popredných predstaviteľov moci. Načo v podstate doplácal zasa iba obyčajný ľud, na ktorom sa v plnej ohavnosti praktikovala práve nechváľne známa bulla Kladivo na čarodejnice.
A tak inkvizícia trestala tam kde bola spoločnosť najzraniteľnejšia -
medzi chudobným ľudom a u vrchnosti sa podobné aktivity s nevôlou tolerovali. V podstate na hroznú tyraniu v podobe súdov s údajným čarodejmi a čarodejnicami doplácali nevinní ľudia. V tejto neistej dobe sa sused suseda zbavoval tým, že ho predhodil inkvizítorom ako údajného kacíra a bohorúhača. Inkvizícia iba dielo skazy dokonala. V tejto neľahkej dobe sa však skutočné rády a spoločenstvá magického učenia znalých nepodarilo úplne rozdrviť, a tak sa tajomné náuky zachovali do dnešných dní.

V západnej a východnej okultistickej literatúre existujú zmienky o upíroch, tj. "mŕtvych sajúcich krv živím". Tieto historky boli niekoľkokrát zhrnuté. V období romantizmu vzniká o upíroch rozsiahla beletria. Z tejto literatúry vychádza imago upíra, bytosti bielej tváre a zapadlých očí,

s vyčnievajúcimi špicatými zubmi a dlhými nechtami, vyliezajúci v noci z hrobu a hľadajúci svoju obeť, obvykle spiacu, ktorej by sa zahryzol do hrdla a vysal z nej krv, ktorou si udržuje svoju existenciu. Historky o upíroch boli obvykle situované do rumunskej Transylvánie, do Maďarska, Srbska a na Moravu.

V posledných rokoch sa k problému upírstva obrátili aj psychiatri, lebo boli objavené prípady hedonického (pôžitkárskeho) sania krvi, kombinované v niekoľkých prípadoch s nekrofilnou antropofagiou. Obzvlášť pozoruhodný bol prípad Johna Haigha, londýnskeho umelca, ktorý si najprv sal vlastnú krv, neskôr k sebe do ateliéru lákal mužov aj ženy, ktorých vraždil, aby im potom mohol z krčnej tepny vycuciavať teplú krv. Bol odsúdený a popravený v r. 1949.


 

V nedávnych rokoch boli v Nemecku dokonca uskutočnené i výskumy, ktoré priniesli zaujímavé výsledky: osoby so znakmi upíra reagovali častejšie negatívne na dotyk krížom než osoby bez týchto znakov. V tejto dobe istý západonemecký kriminalista identifikoval niekoľko hrobov, z ktorých vychádzali záhadné mľaskavé zvuky..

Český lekár - spisovateľ L. Souček (1982) síce pripúšťa, že viera v upírov je rozšírená i v Mexiku, Indii, Sírií a inde, ale jej pôvod je vraj nutné hľadať v oblastiach, kade prechádzali kočovné kmene Mongolov, Avarov a Hunov; ich bojovníci pili krv svojich koní - a odtiaľ vznikla viera v upírov. Souček má i iný "vedecký" výklad upírstva, ktoré sa hromadne prejavilo r. 1732 v srbskej Madvedii, kde boli exhumované mŕtvoly upírov, ktoré aj keď boli pochované roky - vypadali akoby boli pochované nedávno. Nález čerstvej krvi v telách exhumovaných upírov potom vysvetľuje výskytom hemoragickej purpury (ťažkej krvácanlivosti, ktorá sa vyznačuje tým, že sa ani po smrti krv nezráža). V uvedenom prípade sa jednalo o zomrelého hajduka Arnolda Paoleho, ktorí údajne ako upír zahubil behom troch týždňov štrnásť osôb, medzi nimi aj svoju manželku a svojich synov. Jeho mŕtvola javila po exhumácií upírsky vzhľad, rovnako ako mŕtvoly jeho obetí. Exhumácia bola vykonaná za asistencie vojenského lekára a jej výsledky boli protokolované.

 

Charakteristiský prípad upírstva publikoval J.F.Weitenkampf. V dedine Kisolovie v Maďarsku zomrel akýsi Peter Plogojovič a bol obvyklým spôsobom pochovaný. Po niekoľkých dňoch náhle v dedine ochorelo niekoľko osôb a v ôsmy deň po krátkej chorobe deväť osôb zomrelo. Všetky tieto osoby na smrteľnej posteli vypovedali, že príčinou ich smrti je Plogojovič, lebo sa k nim v noci dostavil ako upír, položil sa na ne a z hrdla im sal krv. Bolo rozhodnuté otvoriť jeho hrob a mŕtvolu spáliť. Predstavitelia obce sa v tejto záležitosti obrátili na miestneho farára, ktorý im túto akciu povolil. Po otvorení Plugijovičovho hrobu bolo zistené, že jeho mŕtvola, aj keď ležala v hrobe už tri týždne, nejavila menšie známky rozkladu a jej ústa boli naplnené čerstvou krvou. Mŕtvola bola z hrobu vyňatá, jej srdce bolo prebité špicatým kolom, a potom bolo mŕtve telo spálené. Vyčíňanie tohto upíra od tej doby skončilo.

O novovekom prípade upírstva referoval známy okultný spisovateľ G.W.Surya, ktorý ho pozoroval spolu zo známym teozofom dr. F.Hartmannom. Prípad sa odohrával na zámku blízko Hermannstadtu v Nemecku. V jednej zo sál visel obraz dámy v kožušinovom plášti s veľkým klobúkom. Portrétovaná dáma sa vyznačovala zvláštnym výrazom očí. V zmienenom zámku sa odohrávala spiritistická seansa, na ktorej sa prejavil duch dámy zo zmieneného obrazu. Duch sa ponúkol jednému členovi krúžku, pánovi W., že ho tú noc navštívi a telesne sa mu zjaví. To sa potom o druhej hodine v noci aj skutočne stalo. Zjavenie zotrvalo v prítomnosti pána W. asi dve hodiny a neskôr bolo pozorované ďalšími osobami. Potom bol zámok strážený súkromným detektívom, ktorý tohoto ducha síce nepozoroval, ale v jedno hlásení uviedol, že pred zámkom zbadal staromódne oblečeného kočiša so záprahom dvoch koní.
Tú noc potom pozoroval iný muž, ktorý sa neskoro v noci vracal domov okolo miestneho cintorína, povoz so zlatými ozdobami, z ktorého vystupovali dve elegantne odeté dámy a stretli sa pred cintorínom s mužom, ktorý jednu z nich oslovil ako "Elgu". Niektorí členovia krúžku chceli potom obraz zničiť. Surya nad obrazom učinil znamenie pentagramu a o Elge potom už viac nebolo počuť. Nič menej v miestnosti kde bol obraz Elgy umiestnený, sa ďalej čas od času ozýval silný lomoz a akási sila niekedy bránila otvoreniu jej dverí. Inokedy bol pozorovaný zjav, ktorý sa pohyboval k obrazu, v ktorom sa ako keby rozplynul.

I ďalšiemu mužovi sa neskôr duch Elgy prejavil výraznou materializáciou. V prípade Elgy išlo pravdepodobne o arrivizmus (vysávanie životnej sily), v žiadnom prípade o upírstvo klasického typu.


Arrivisti sú ľudia, ktorí vedome či nevedome získavajú vitálnu silu druhých osôb. Tie osoby môžu strácať zo životnej sily v prítomnosti ľudí, ktorých sa boja: indukcia strachu vedie k samovoľnej strate vitálnej sily - tá potom prechádza na osobu, ktorá strach indukovala...


 

bottom of page